Hledala jsem podklady ke své certifikaci kouče a narazila jsme na text, který jsme napsala bezmála před pěti lety. A ač se od té doby mnoho věcí změnilo, můj vztah ke koučinku je evidentně dost konstantní. Nabízím vám tedy minihistrorický exkurz. Tak jsme to měla (a vlastně stále mám) s koučinkem já. Určitě pochopíte, proč pracuji na naší “koučapce”, která má koučink přivést do běžného dne každého, kdo o to bude stát.

Tak tady jej máte:

KOUČINK A JÁ

Přemýšlela jsem, co napsat. Který konkrétní aspekt koučinku uchopit a popsat jej. Jak pomoci zmapování koučinku v ČR. Stále si mi ale na papír draly pouze mé dojmy. Jak to vlastně mám já? Co já a koučink? Co mi dal? A co pro mě znamená?

O koučování jsem začala přemýšlet v době rodičovské dovolené, když jsem si uvědomila, že se ke své původní manažerské profesi už nechci vracet, ale zároveň nechci přijít o to vše, co umím, nač mám talenty. Koučink se ke mně tenkrát dostal mnoha různými cestami , a já si řekla, že to je přesně ono. Neřekla jsem si hned, že budu koučem, ale že budu koučink studovat. Jeho principy mi přišly uplatnitelné nejen v samotné profesi kouče, ale ve všem, co jsem do té doby dělala a ve všem, co jsem měla v plánu teprve dělat. Neměla jsem malá očekávání. Ale musím říct, že s více než dvouletým odstupem se tato má očekávání více než naplnily.

Koučink se stal nedílnou součástí mého života a jeho principy mě provádí v soukromí i v práci. Jak a kde konkrétně?

JSEM KOUČKA

První oblastí, kde koučink využívám, je čistá profese kouče. Pracuji především se ženami a vedle koučinku nabízím i poradenství a mentorink. Každý přístup má svá pozitiva i svá omezení. Co mě ale na koučinku baví, je pozorovat, jak do sebe postupně jednotlivé dílky zapadají a jak žena postupně rozkvétá. Baví mě, když si „hrajeme“ s cílem – O CO TADY SKUTEČNĚ JDE. Baví mě, když přichází AHA, Baví mě, jak klientky postupně přebírají INICIATIVU ve svém životě i při našich setkáních. Baví mě, když spokojené odchází (a přichází jejich „doporučenky“).

Často koučuji v projektech, kde mají ženy tuto službu zdarma. Z počátku jsem byla od tohoto odrazována, neb údajně toho, co je zdarma, si lidé neváží. Já ale tuto zkušenost nemám. Naopak. Často jsou mezi nimi ty, co procházejí jedním kurzem za druhým, čtou, hltají všechny webináře, hledají zaručené rady a návody. A je krásné, když najednou zjistí, že tohle všechno je sice fajn, ale že VŠECHNO UŽ DÁVNO MAJÍ V SOBĚ, že to ví. A nemusí čekat, až je někdo obdaří radou nebo pochvalou, že se mohou obdařit samy. Vidí SMYSL. Funguje to a ony pracují. Protože HODNOTU vnímají, přestože ne skrze vynaložené finance.

Pro mě osobně je velmi zajímavé sledovat, jaké klientky mě vyhledávají. Ne, nechci hovořit o konkrétních osudech. Chci jen zmínit PROPOJENÍ. Každá z nich mi do mého života přinese něco, co pomůže růst i mě, přesně to, co aktuálně potřebuju.

Líbí se mi OBOUSTRANNOST. Líbí se mi NEZÁVISLOST.

JSEM MANAŽERKA

Koučuji také jako manažer. Navíc s jedním velkým specifikem – manažer V NEZISKOVÉ ORGANIZACI. Musím přiznat, že se zapojením koučinku do této oblasti jsem dlouho váhala. Měla jsem dobré výsledky i s mým dosavadním stylem vedení lidí. Vlastně mě nic k zapojení koučinku netlačilo. Kapku mě házel zpět i fakt, že kumulace rolí, pokud bych koučovala přímo já, by byla neskutečná – kamarádka, v některých aspektech nadřízená, v některých kolegyně …a do toho ještě kouč?

K využití koučinku mě motivoval až více než 100% nárůst našeho spolku během několika měsíců. Vznikly zcela nové procesy, které nebyly dostatečně vyjasněny. Najednou začaly vznikat třenice. Objevovalo se obviňování, co by kdo měl anebo naopak neměl dělat. Nic moc atmosféra. Nikdo z nás se necítil dobře, a tak jsem navrhla skupinový koučink. A děly se věci!

Přestože jsem sílu koučinku dávno znala a měla ji „testovánu na lidech“, překvapil mě znovu. Na společném cíli jsme se shodly (ano, ještě navíc jsme ryze ženský kolektiv) bez zásadních potíží. Pak ale z lidí začaly padat formulace obsahující nikoli „ty“, ale „já“. Jako mávnutím proutku kolegyně začaly ZŮSTÁVAT U SEBE, zkoumat svůj VLASTNÍ PŘÍNOS. Samy letěly k cíli. A já vlastně jen zapisovala. Vím, že běžnou poradou bychom nikdy nedokázaly ani zlomek toho, co se událo. Jednak jsme odcházely s konkrétními kroky, jednak s pocitem, že jsme přece všechny na jedné lodi. Naším novým mottem se pak stal jeden z koučovacích principů – VŠICHNI JSME OK a VŠECHNY NAŠE KROKY MAJÍ POZITIVNÍ ZÁMĚR. Holky se shodly, že takhle budou pohlížet na každou věc, se kterou je některá kolegyně vyprudí.

Jediné, co nevím, proč jsem tak dlouho se zařazením koučinku otálela. Už ho nepustím. Je UŽITEČNÝ.

JSEM PARTNERKA

Koučovací principy využívám také jako partnerka. Samozřejmě se nejedná o čistý koučink. Musím ale říci, že žádná kniha, žádný kurz zaměřený na komunikaci či osobní rozvoj mě natolik neposunul v partnerské komunikaci, jako studium koučinku. Snad největší změnou je, že zatímco dříve jsme s manželem řešili PROBLÉM, dnes hledáme cestu ke společnému CÍLI. Protože když jsme řešili problém, nutně jsme „museli“ být negativní. Ale když jdeme dopředu, jsme konstruktivní. Stejně tak můj náhled na partnera, že má jistě POZITIVNÍ ZÁMĚR, i když mám momentálně chuť roztrhnout ho jako hada, udělal hodně dobrého. Prostě není proč se rozčilovat, když víme, kam jdeme a že to spolu myslíme dobře.

JSEM MÁMA

To, co jsem se naučila při studiu koučinku, používám i ve své další roli, roli mámy. Přestože jsem se setkala s odmítnutím prolínání přístupů, já se mu naopak nebráním. Žiju jen jeden život, a tak ani netuším, jak zabránit prorůstání jedné oblasti mého života do druhé. Upřímně řečeno se o to ani příliš nesnažím. Neřeším, co kam patří. Koukám, co je užitečné, co mi pomáhá optimálně pracovat se zdroji mými i mého okolí tak, aby nám všem bylo fajn. Při tom se využití principů koučinku přímo nabízí.

I přesto, že jsem se od narození dětí snažila o respektující výchovu a věřila jsem v jejich moudrost, teprve koučink mě naučil, jak ji skutečně využít V JEJICH PROSPĚCH. Pokud jsem opravdu k dítěti přistupovala s vírou, že MÁ VŠECHNY ZDROJE, které potřebuje, samo si NALEZLO SVÉ OPTIMÁLNÍ ŘEŠENÍ. A musím říct, že tohle řešení pro mě nejednou bylo z kategorie „nenapadlo by mě ani ve snu“. Samozřejmě je to dvousečná „zbraň“, protože takovým způsobem posílené dítě (a vlastně nejen dítě), které má důvěru ve své schopnosti, často požaduje, aby věci mají SMYSL. Uvádí tím své okolí (včetně mě) občas do rozpaků. Pak je čas, abych koučovala i sebe samu.

ZÁVĚR

Přesně tak koučování využívám i na cestě k sobě, pro lepší orientaci v některých situacích, které jsou pro mě nesrozumitelné, při hledání mých cílů, ladění hodnot atd. Věci, které jsme dříve urputně řešila dnes mohu zvládat S NADHLEDEM právě díky tomu, že si „střihnu“ sebekoučink. A když to nejde, obrátím se na některého z kolegů, kteří to pro mě barterem rádi udělají.

Koučink zkrátka prostupuje všechny části mého života a nejde jej oddělit. Ať už jsem koučkou, manažerkou, matkou nebo partnerkou, koučink mi umožňuje více RESPEKTOVAT a lépe PŘIJÍMAT nejen okolí, ale i sebe samu. Ukazuje mi cestu zpět k sobě a k nalézání odpovědí uvnitř.“

Tak takhle jsem to měla a takhle to stále mám. Vlastně jsem jen rozšířila okruh těch, které koučuji. K individuálnímu koučinku jsem přidala i týmový. No a z neziskovky jsem přesedlala do startupu věnujícímu se především koučinku.

Koučink je pro mě prostě skvělý nástroj, který mě stále baví, stále mi ukazuje své nové a další možnosti.

Zaujalo vás to? Chtěli byste taky koučink do svého života? Tak se připojte, budeme vás provázet světem (sebe)koučinku.

A nebo si domluvte koučink pro sebe a nebo svůj tým.

Míša.