Už to na nás útočí ze všech stran. Reklama na vánoční dárky, na zaručeně trendy výzdobu. Ženské magazíny se začínají hemžit tipy na cukroví. K nalezení jsou taháky s časovým plánem – co udělat 5 týdnů před nimi, co 4, 3, 2 … Dozvídáme se, jak vykouzlit dokonalou vánoční atmosféru.

Ženy se začínají dělit na dva tábory. „Mámvygruntovánonakoupenoanapečeno20druhucukroví“ a „Rozhodněnepodlehamkonzumunepečuneuklizimastromečektakynebude“

No vlastně na tři. Ta poslední je asi největší. Snaží se být jako ta první a občas, když už fakt nemůže, prohlašuje totéž, co třetí.

Jak si ale užít předvánoční čas, abych byla v pohodě? Abychom měli opravdu šťastné a veselé vánoce?

Mám tip. Tři otázky. A ne, nejsou to:

  • Máš už napečeno?

  • Máš už dárky?

  • Kde bude o vánocích tchýně?

Pojďme tedy na ty pravé otázky:

1. KDO JSEM?

První z nich zní dost existenciálně, že. Nehledejte v tom ale vědu. Až budete s hadrem v ruce balancovat na židli a utírat prach z míst, které lidské oko nespatří, prostě se zeptejte sebe sama. Zavřete oči, nadechněte se a položte si dotaz: Kdo jsem?

Co vás napadlo jako první?

Služka? Uhoněná kráva? Ta, co se snaží a stejně to nikdo neocení? Slezte z té židle, uvařte si kafe, vezměte si knížku a vykašlete se na to.

Spokojená ženská, co se těší na vánoce? Pokračujte. Vezměte to i v druhém rožku.

Najděte si svou odpověď a pozorujte, co to s vámi dělá. Je to milé označení? Je vám v tom dobře? Co potřebujete, aby vám bylo dobře. Kým chcete být?

2. JAK TO MÁ VLASTNĚ VYPADAT NA KONCI?

Asi všichni chceme šťastné a veselé. Taky si to o adventu vzájemně hojně přejeme. Co to ale je? Jak vypadají ty šťastné a veselé právě pro vás a vaší rodinu? Co se děje? Co naopak ne? Vykreslete si svůj obrázek. Ne, nemusíte malovat, stačí ve vaší představě. I když chvíle s výkresem a pastelkama nemusí být taky vůbec špatnou součástí.

Uvědomte si, s kým se potkáváte? Co děláte vy? A co lidi okolo? Co cítíte? Co slyšíte? Jaké to je?

Ví o téhle vaší představě někdo? A sdílí ji?

3. JAK TO, CO DĚLÁM PŘISPĚJE DOBRÉMU KONCI?

K vánocům patří pohádky a ty končí dobrým koncem. Jenže vánoce jsou mnohdy takový stres, že končí úlevou, že už je to za námi. „Zase na rok máme na klid nárok zas až do vánoc“ Znáte tuhle vánoční klasiku, že.

Až tedy budete v adventu chystat vánoce, zastavte se. Na vteřinku. Na jednu otázku. Jak to přispěje k požadovanému výsledku?

A pokud budete chtít, pokračujte. Co z toho je povinnost, která nenese ani štěstí ani veselí? A proč ji tam teda máte? A co se s tím dá udělat?

Kdo vám může pomoci? A jak? Ví o tom? Ví, že si myslíte, že to ví?

Zkrátka a dobře. O adventu nezapomínejte na sebe a na to, co je opravdu důležité. A užívejte si jej.

Mimochodem – tyhle otázky jsou užitečné nejen pár týdnů před vánocema.

Tohle je koučink. Hodně otázek namísto univerzálních rad. Protože každý jsme jiný a každý má své potřeby, přání, touhy. Každého situace je trošku jiná. Ale vždy je fajn vědět:

  • kdo jsem já

  • jaký je OK výsledek

  • jak k tomu přispívá to, co právě dělám

Pokud budete chtít propátrat některé vaše téma, ráda vás provedu.

Míša Holišová

Na LinkedIn ode mně můžete získávat pravidelný přísun informací